Turhal Belediyesi’nden Çevre Dostu ve Ekonomik Proje: Asfalt Atıkları Yeni Yollara Dönüşüyor.

19/01/2024 / 44
turhal-belediyesi-nden-cevre-dostu-ve-ekonomik-proje:-asfalt-atiklari-yeni-yollara-donusuyor-

Turhal Belediyesi, yol yapım çalışmalarında ortaya çıkan asfalt atıklarını atıl halde bırakmak yerine, bünyesinde bulunan bölgenin en büyük taş kırma eleme tesisinde parçalayarak, yol yapımında kullanılan temel dolgu malzemesi yerine kullanıyor. Yeni açılan yollarda bu geri dönüştürülen asfaltı kullanan belediye, hem çevreyi koruyor hem de bütçesine katkı sağlıyor.

 

Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, bu projenin hem doğaya hem de belediye ekonomisine faydalarını anlattı. Belediye Başkanı İlker Bekler, “Sizlere şimdi Turhal Belediyemize ait konkasör tesisimizden sesleniyorum. Yaz boyunca yaptığımız asfalt çalışmalarından önce kazıdığımız 15.000 ton atık asfaltı tesisimizde kırıp geri dönüştürmeye başladık. Bunun gururu içerisindeyiz elhamdülillah. Burada geri dönüşümden ürettiğimiz malzemeyi önümüzde ki yaz yeni açacağımız stabilize yollarda uygulayacağız. Bunun haricinde özel firmalara da satışını gerçekleştiriyoruz. Hem ekonomik boyuttan hem de bu petrol artığı malzemenin doğaya vereceği zararın önüne geçerek Turhalımıza çevremize ülkemize iki kat bir fayda sağlıyoruz.’’dedi.

2023 yılı içerisinde yapılan asfalt yol çalışmalarından ortaya çıkan 15000 ton asfalt atığı %100’e yakın oranda geri dönüştürülerek çevreye zararsız hale getiriliyor. Hem özel firmalara bu malzemenin satışıyla hem de Turhal Belediyesinin yapımını üstlendiği yol çalışmalarında bu geri dönüştürülen asfaltın kullanılması ile belediye bütçesine önemli katlı sağlanıyor. 


Bize yazın
Fikirleriniz, istek ve talepleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.